Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı AYŞEGÜL DEVRİM'i Kaybettik.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarından emekli tiyatro sanatçısı Ayşegül Devrim vefat etti.


Ayşegül Devrim, 1942 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı İhsan Devrim'in kızı olan sanatçı, Arnavutköy Kız Koleji'nde, ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda okudu.

Bir dönem İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda da çalışan sanatçı, 1959 yılında sahneye çıktığı Oda Tiyatrosu'ndaki "Gökteki Kaldırımlar" adlı oyunla profesyonel oldu.

Aynı yıl İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'na girdi. 1960 yılında asal kadroya alınan Devrim, 120 civarında oyunda yer aldı.

Pek çok filmde ve dizide oynayan sanatçı seslendirme alanında çevirmen ve yönetmen olarak da çalıştı.

1997 ve 2002 yılları arasında Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Ayşegül Devrim, 2007 yılında emekli oldu.

Sanatçının Devrim ve Barış adlı iki oğlu bulunuyor.

Ayşegül Devrim, "İki Efendinin Uşağı", "Yitik Köpek", "Bozuk Düzen", "Sapak", "Almanlar", "Kayıp Mektup", "Babanın Gorilleri", "Aç Gözlüler", "Avanak", "Hepsi Oğullarımdı", "Utanmazın Defteri", "Hırçın Kız", "Beş Katlı Binanın Altıncı Katı", "Binbir Gece", "Medea", "Çulsuzlar", "Kafes Arkasında", "Bir Garip Oyun", "Aşk Mektupları", "Hürrem Sultan", "Ferhat ile Şirin" ve "Üç Kız Kardeş" gibi oyunlarda rol aldı.

AYŞEGÜL DEVRİM ANISINA...

http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=98046214162&ref=mfYorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !