Embed

Tanrılar Türkçe savaşıyor!

 

İSTANBUL - Oyun konsolları yıllardır platformalarını çekici kılmak için sadece kendi cihazlarında oynanabilecek oyunlar üretiyor. Nintendo’nun başını çektiği bu akımın en önemli isimlerinden biri de Sony... 2005 yılında sadece Playstation için çıkardığı God of War ile binlerce Playstation satılmasına neden Sony, serinin son oyunu God of War Ascension tamamen Türkçe olarak piyasaya çıkıyor. İstanbul Levent’te bulunan Melodica stüdyolarında Türkçe’ye dublajı yapılan oyunun seslendirmesini hepimizin Hollywood filmlerinden aşina olduğu ‘tanıdık sesler’ Levent Ünsal, Zeki Atlı ve Ayhan Kahya yapıyor. 

 

Soldan sağa: Zeki Atlı, Ayhan Kahya, Levent Ünsal


Oyunda Castor karakterini canlandıran Ortaoyuncular’dan Levent Ünsal, daha önceden Sherlock Holmes, Hangover gibi yabancı fimlerin yanı sıra, Maskeli Beşler Kıbrıs’ta, Pardon gibi yerli yapımlarda da dublaj sanatçısı olarak çalışmış. Galatasaray Lisesi mezunu Ünsal, God of War oyununu ilk kez Türkçe olarak insanlara tanıtacak olmanın heyecan verici olduğunu söylüyor. Canlandırdığı Castor karakterine duygu verebilmek için oyundaki dijital kahramanı hiç görmediğini söyleyen Ünsal, “Oyunun kendisini bilmiyoruz. Bize göstermiyorlar. Sürprizi yaşamak için görmek de istemiyorsun. Çaba sarfediyorsunuz görmemek için. Sürprize açık bir hikaye haline geliyor o zaman. O zaman karakteri kirletmemiş oluyorsunuz” diyor. 

Mitolojiyi konu alan oyunda Arşimed karakterine sesi ile hayat veren Ayhan Kahya ise daha önce Toy Story, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi filmlere dublaj yapmış. Türkiyeli oyun yapımcıları ‘Yerli Kardeşler’in Crysis projesinde de çalışan Kaya oyun seslendirmenin sinemadan çok daha farklı olduğunu söylüyor. Sinema filmleri ve oyunlarda ses özgünlüğü sağlanması için karakterin korunmasının çok önemli olduğunu söyleyen Kaya, sinema filmlerinde bazen karakterin sadece ağız yapısını gördüklerini onun dışında filmin hiçbir sahnesinin kendilerine gösterilmediğini söylüyor. Televizyon için seslendirilen filmlerde ise böyle bir özen olmadığını anlatan Kaya, “Televizyonda seslendirme yaparken işimiz daha kolay, filmlerin bütün sahnelerini görüyor ve onun üzerine seslendirme yapıyoruz” diyor. 

Oyunun ana karakteri Kratos’u seslendiren Zeki Atlı ise daha önce Crysis, Uncharted, Shark Tale gibi animasyon ve oyun işlerinde çalışmış. Teorik olarak oyunun senaryosunu bildiklerini ama duyguyu daha iyi verebilmek adına derinine inmediklerini söyleyen Atlı, video oyunları ile arasının pek iyi olmadığını Levent Ünsal’ın çocuklarının kendisini hep yendiğini söylüyor.

 

 

 

 
'ABİ 70, SESİ 20 YAŞINDA...'


Levent Ünsal çocuklarına ilk olarak God of War’ı seslendirdiğini söylediğinde işten çok önemsemeyerek bahsettiğini ama çocukların tepkisini aldığı zaman büyük bir yapımda çalıştığını farkettiğini söylüyor! Seslendirme işinin yıllara meydan okur nitelikte olduğunu belirten deneyimli tiyatrocu, “Filmlerde yıllardır Robert De Niro’yu aynı kişi seslendiriyor. 30 yıldır aynı abiler var yani piyasada. 70 yaşında adam ama adam yıllardır 20 yaşında genci seslendiriyor mesela. Seste böyle bir durum var. Bu da eğlenceli bir durum. Oyunda da bizi bu mutlu ediyor. İlk kez geliyor. Sizin sesinizden duyacak insanlar. Kastor nasıl bir karakter ben bilmiyorum. Ama sesini ruh halini biliyorum. Yabancı dil de var. Tonlamaları biliyorum. Kimlik duygu oluyor.” diyor.


GOD OF WAR ASCENSİON

15 Mart 2013 tarihinde tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de piyasaya çıkacak olan God of War serisinin dördüncü ana oyunu God of War Ascension tüm dünyada merakla bekleniyor. Yunan mitolojisinden, Zeus, Medusa gibi karakterlerin de bulunduğu God of War serisi tüm dünyada 20 milyon adet satarak ciddi bir satış rakamına ulaştı.

CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !