Seslendirmeye Giriş

 

Bu kitap seslendirmeye ilgi duyan bu mesleğe yeni  adım atacak seslendirmecilere yardımcı olmak, açığı kısmen kapatmak için hazırlanmıştır.
 
Sesinizin güzel olması bu mesleği yapmanız için yeterli değildir. Sesinizi doğru ve düzgün kullanmayı bilmeniz gerekir. Sesimizle oynamayı bilmemiz gerekir. Uzun alıştırmalarla pek çok sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Seslendirme tarihinden, stüdyolara seslendirmenin efsane isimlerinden seslendirme yönetmenlerine kadar pek çok konuya yer verilmiştir. Seslendirmeye yeni başlayanların sıkça yaptığı yanlışlardan, kaydı durduran nedenlere kadar mesleğin ipuçları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Kayıtta elimize aldığımız metinde yer alan kısaltmalardan, parantez içi yazılardan ne anlamamız gerektiği konusuna kadar kafanızdaki sorulara cevap verecek ayrıntılar işlenmiştir. Filmlerden yapılan alıntılarla konuların daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Yöresel konuşmalar konusuna kısaca değinilmiş, yine filmlerden yapılan alıntılarla temel özellikleri üstünde kısaca durulmuştur. Seslendirme Kurslarında temel kitap, konservatuvarlar için yardımcı kitap olması amaçlanmıştır.
 
Ayrıntılı bilgi :
 

 

KİTAP İÇİN SANATÇILARIN YORUMLARI

Seslendirme Kitabı için ne dediler

Seslendirme Sanatının gerçek meraklıları için vazgeçilmez bir kaynak. Mesleğin tüm detaylarını mecek altına alan bir araştırma. Eline emeğine sağlık Hakan… ( AHMET TAŞAR - Seslendirme Sanatçısı )

***

Seslendirme sanatçısının önemli bir misyonu vardır. Bu misyon, doğru Türkçe’yle geniş kitlelere ulaşmak, genç nesle dilimizi doğru aktarmak, dilimizin korunması ve devamlılığına katkıda bulunmaktır. İnanın bu çok zor, sorumluluk sahibi olmayı ve sürekli kendini geliştirmeyi gerektiren bir iştir. Sayın Kaçan’ın özenle ince ince işlenmiş kitabını mesleğin tüm detaylarını yıllara dayanan profesyonelliğiyle okura ulaştırıyor. Bu eser sadece bu mesleğe yeni gönül verenler için bir rehber, bir başvuru kitabı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bizim için de okunması gereken nitelikler barındırıyor. Tebrik ederim. AYSUN TOPAR (Seslendirme Sanatçısı )

***

‘’Geçmişten haberdar olmazsak geleceği yaratamayız ‘’.. Nihayet!.. Biri harekete geçti ve fazlasıyla gecikmiş adımı attı.. zamanın ses-inde asılı kalan anıları, bilgileri, paylaşılanları, çekilen ve çekilmekte olan sıkıntıları ayrıntılarıyla topladı bir araya getirdi ve herkesin ulaşabileceği bir yere bıraktı..Ne güzel.. Emeğine sağlık Hakan .. ( AYŞEGÜL BİNGÖL – Seslendirme Sanatçısı )

***

Konuştuğunuz aktörü tıpkı oynadığı gibi konuşmak kusursuz olarak, iste bu seslendirme sanatçısı olmak. Bu kitap büyük bir eksiği ve boşluğu kapatacak. Hakan’a herkesin bir teşekkür borcu var. ( DOĞU AYTUN Oyuncu – Seslendirme Sanatçısı )

***

Titiz yönetmen başarılı eğitimci ve yılların birikiminden ortaya çıkmış mükemmel bir kitap..dublaj hakkında öğrenmek istediğiniz herşey elinizin altında..yıllarca elimden bırakamıycağım ve birileri tarafından yürütülmesin diye köşe bucak saklayacağım bi baş ucu kitabı olacak benim için.. ellerine, beynine, yüreğine sağlık hakan ... ( EZEL KALKAN Seslendirme Sanatçısı – Oyuncu )

***

Sevgili arkadaşım Hakan, kırk senelik bir tiyatro oyuncusu olarak sana teşekkür ederim. Öyle bir çalışma yapmış ve o kadar güzel bir kitap hazırlamışsın ki teşekkür etmek çok basit kalıyor. Seslendirme ile ilgili ben şimdiye kadar bu kadar kapsamlı bir çalışma görmedim. Var da ben bilmiyorsam cahilliğime ver. Nasıl bu kadar uğraşıp didinip araştırıp bu kadar detaylı bir kitap oluşturdun pes doğrusu. Ellerine sağlık. Seslendirmenin ne kadar önemli bir iş olduğunu yerli, yabancı filmler ve diziler için nasıl can damarı olduğunu okuyanlar daha iyi anlayacaklardır. Senin eserini okuyunca ben bu işin içinde olduğum halde çok etkilendim ve ne kadar çok şeyi bilmediğimi fark ettim. Ellerine sağlık kardeşim sağolasın. GAZANFER ÜNDÜZ ( Tiyatro Oyuncusu – Seslendirme Sanatçısı )

***

Yaklaşık 30 yıldır seslendirme yapan biri olarak, bu inanılmaz araştırma, bence dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmamıştır. Dublaj tarihi bence bu kazanımdan çok fayda sağlayacak. Eminim bu araştırma ve emek gerçek yerini bulur kitaplıklarda… Ellerine sağlık Hakan Kaçan. HAKAN VANLI ( Devlet Tiyatrosu Sanatçısı – Oyuncu - Seslendirme Sanatçısı )

***

İşine âşık bir insanın ürünüdür bu kitap. Hakan’ın mesleğine olan aşkının bir ürünü bu kitap. Sevgiliye gider gibi işine gidenlerin bir örneğidir Hakan. Bizlere sanki işimize olan aşkımızın hiç bitmemesini söylüyor. Ve o da biliyor ki bizim mesleğimiz hiçbir şekilde ihaneti affetmez. Bizlere, işimize ve mesleğimize daha da sarılmamız gerektiğini hatırlatıyor. Teşekkür ederiz Hakan… ( İSMAİL YILDIZ Oyuncu – Seslendirme Sanatçısı )

***

İstanbul da tiyatro sahneleri sayısı kadar dublaj stüdyosu varmıdır? Vardır diye düşünüyorum! Hatta 100 den fazla olduğu sanılmakta. Peki, dublajın bir meslek olmasına rağmen bu kadar detaylı olarak mercek altına alan bir çalışma var mı? Hakan Kaçan sayesinde; artık var. Çeviri anından-yayına hazır hale geldiği ana kadar, bu kadar detaylı bir çalışma… A’ dan Z’ ye dublaj ansiklopedisi gibi. Bu çalışma sadece dublaj yapmak isteyenlere (yaşı kaç olursa olsun) yol gösteren bir başucu kitabı olmak dışında, yıllardır bu mesleği icra edenlere de önemli bir kaynakça olacağı kesin. Yerli-yabancı sinemalar, diziler, çizgi diziler-filmler, reklâmlar; kitle iletişim aracı olan televizyon sayesinde, mahremimiz olan eve elini kolunu sallayarak girer, yıllardır. Ancak bu koca endüstrinin usta- çırak ilişkisinden akademik altyapıya geçmesinin zamanı geldi de geçiyor bile. Oyunculuk eğitimi veren konservatuarlar da bir yıl dublaj üzerine haftada iki saatlik bir ders ülkenin yararına olur diye düşünüyorum. Kaldı ki bu kitapla beraber bunun artık gündeme gelmeye başlayacağını umuyorum.Yöresel ağızlar kısmında -son zamanlarda dizilerde yapılan, gerçeğinden uzak, sözüm ona yöresel ağızlarla- yapılan hatalara işaret etmesiyle ise kitabın salt seslendirme değil dilbilim anlamında da bazı çalışmaların gecikmişliğine işaret etmesi, işinde ki hassasiyetinin göstergesi olsa gerek. Genç kuşaktan biri olarak; bu ayıbımızı kapatma yolunda atılan bu ilk adım için Hakan’ a teşekkürü, kendi adıma bir borç bilirim. Eline emeğine sağlık Hakan! MURAT BÖLÜK ( Devlet Tiyatrosu Oyuncusu – Seslendirme Sanatçısı )

Kitabı gördüğümde aklıma gelen ilk şey ‘’ah Hakan bu kitabı 25 sene önce yazsaydın da bizler de bu işi öğrenmek için bu kadar emek sarf etmeseydik’’ oldu. Bazan bana soruyorlar, ‘’ seslendirme meslek midir’’ diye. Evet meslektir. İşte bu kitapta kanıtı. Okulu var mıdır alın size bu kitap seslendirmenin okulu. Eline, aklına, emeğine, yüreğine sağlık Hakan Kaçan, ne güzel bir iş yaptın… NAMİ ESATGİL ( Oyuncu- Seslendirme Yönetmeni - Seslendirme Sanatçısı )

***

Seslendirme bir tutkudur. Hele ki benim ve ben gibi çocuk yaşlarda seslendirmeye başlayanlar için meslekten öte bir yaşam tarzıdır. O kadar özel bir meslek ki her yeni işte kendini yeniden keşfediyorsun.. Seslendirdiğin her filmde başka bir karaktere ses veriyor ve o film boyunca o karakteri yaşıyorsun. İnsanın hayata bakışını değiştirebilecek ve farklı karakterleri gözlemlemesini sağlayabilecek yegâne meslek İşte bizlerin yıllarca deneyimlediklerimizin yazıya dökülmüş hâlidir bu kitap.. Keyfini çıkarın.. Sevgiler ONUR KIRIŞ ( Şarkıcı – Seslendirme Sanat çısı )

***

Küçük yaşlarda İstanbul radyosunda babamla başlayan yolculuğum bir gün dublajla da kesişti, ve hâlâ sürüyor. Sevgili meslektaşım Hakan, bu kitapla büyük bir boşluğu dolduracaksın. Yıllarca işimizle ilgili çeşitli sorularla karşılaştık, zman zaman yetersiz kaldık.

Biri : Ne yapıyorsun ?

Ben : Seslendirme

Biri : Eeee başka ?

Bu böyle yinelendi durdu. Artık yeni kuşaklar yetiştikçe seslendirmenin kendi başına bir meslek olduğu bilincini oluşturacak, kapsamlı bir kaynağa gereksinim vardı. Araştırman için seni yürekten kutluyorum. Tebrikler dostum. ( OYA KÜÇÜMEN Seslendirme Sanatçısı – Müzisyen )

******

Bu kitap sadece seslendirme sanatıyla ilgilenen ve meraklısı olan insanların alacağı bir kitap değil. Türkiye’de yaşayan Türk dilini kullanan herkesin alıp okuması gereken bir kitap. Ayrıca bu kitabın her bölümü ayrı bir kitap konusunu içeriyor. Aylardır yılmadan doktora tezi hazırlar gibi çalıştın. Umarım çok başarılı olursun. Yolun açık olsun. ( ÖYKÜ KILIÇASLAN Seslendirme Sanatçısı )

******

Tam, kapsamlı düşünülmüş bir kitap denebilir. İçinde seslendirme ile ilgili bütün teknik bilgiler yer aldığı gibi, günümüzde kayıt sırasında teknisyenlerin, seslendirme sanatçılarının ve yönetmenlerin kullandığı, günlük kelimeler de tanıtılmış. Mesleğe yeni başlayacak olan arkadaşlarımızın seslendirmenin içeriğini çok kolay bir şekilde anlayabileceği dilde yazılmış bir kitap. Benim için en önemli yanlarından biri ise mesleğin “ değeri “ açısından geçmişten bugüne seslendirme ile ilgili bir bilgi kaynağını, bu işi yapan ya da sadece ilgi duyan herkesin faydalanabileceği böyle bir kitabı kütüphanemize katmaktır. Aklına sağlık Hakan… ( SABANUR AKSOY - Seslendirme Sanatçısı )

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !