Oyuncular Sendikası'nın tanıtım filmi

 

Geçtiğimiz aylarda kurulan Oyuncular Sendikası'nın tanıtım filmi hazırlandı.

Birçok oyuncunun yer aldığı tanıtım videosunda sektörde uygun koşulların sağlanması için dayanışma çağrısı yapıldı.

 

<iframe src="http://player.vimeo.com/video/23726045?color=ff0026&amp;autoplay=1" width="398" height="299" frameborder="0"></iframe>

 

"SENDİKAM YOK" DİYEN HİÇBİR OYUNCUNUN BAHANESİ KALMADI! BUNDAN SONRA HİÇ BİR MAZERET KABUL EDİLEMEZ... ÇÜNKÜ ARTIK BİR SENDİKANIZ VAR! OYUNCULAR SENDİKASI ÜYE OLMANIZ İÇİN SİZİ BEKLİYOR!

www.oyuncularsendikasi.org

 

Başrol dayanışmanın

Türkiye'de kötü çalışma koşullarının bir tarafında da oyuncular duruyor. Onları son dönemlerde, ekran dışında daha sık görmeye başladı. Önce dizi sürelerinin 'yersiz uzunluğu' nedeniyle sokaklarda, sonra da 1 Mayıs alanı Taksim'de... Sokaklara dökülen oyuncular talepleri için daha güçlü örgütleniyor.

Oyuncular Sendikası 4

 

DİCLE MÜFTÜOĞLU- Oyuncular, "Şimdi başrol dayanışmanın" diyerek mücadele sahnesine atıldılar. Ekonomik ve sosyal haklarını kazanmak, insanca çalışma ortamları yaratmak için harekete geçen oyuncular, Oyuncular Sendikası'nı kurdu.

Oyuncular Sendikası'nın temelleri, 29 Kasım 2010'da 500'ü aşkın oyuncunun Point Otel'de yaptığı toplantıda atıldı. Sorunlarını tartışan oyuncular, bu toplantıda sendika kurma kararı aldı. Bundan 4 ay sonra da, 29 Mart 2011'de Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası yani kısa adıyla Oyuncular Sendikası için İstanbul Valiliği'ne başvuru yapıldı.

Sendikanın 9 kişiden oluşan Geçici Yönetim Kurulu'nda Memet Ali Alabora, Şebnem Sönmez, Murat Zubi, Aslı Şahin, Burhan Gün, Devin Özgür Çınar, Janset Paçal, Murat Muslu, Tuba Erdem yer alıyor. Geçici Yönetim Kurulu, sendikanın kuruluş aşamasını tamamlayarak Genel Kurul yapmaya hazırlanıyor.

Biz de Oyuncular Sendikası'na konuk olup Geçici Yönetim Kurulu üyelerinden Janset Paçal ve Murat Muslu ile sendikayı ve oyuncuların sorunlarını konuştuk.

ÖLÜYORLAR

Oyuncuların sorunlarını anlatmasını istediğimiz Janset Paçal, "Anlatacaklarımıza teyp yetecek mi?" sorusuyla yanıt veriyor. Çalışma yaşamının zorlukları nedeniyle sendika kurmaya karar verdiklerini belirten Paçal, "Zaten her işçinin sendikası olması lazım. Son dönemlerde yaşanan 170 dakikalık dizileri siz de biliyorsunuz. Onların kamera arkasında işkence çekiliyor. Günde 36 saat çalışarak insanlar performans çıkarmaya çalışıyor. Biz de bunun önüne geçmek için, her şeyin olması gerektiği gibi yapılması için yola çıktık" dedi.

Janset Paçal, çalışma koşullarının artık ölümlere bile yol açtığını, birkaç yıl önce iki dizi emekçisinin gece çekiminden sonra, şoförün yorgunluktan kaza yapması sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Türkiye'de kötü ve kayıt dışı çalışmanın bir tarafında da oyuncuların durduğunu belirten Murat Muslu, ödenekli Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları'nın dışında kalan birçok oyuncunun kayıt dışı çalıştırıldıklarına, bir kısmının ise esnaf gibi makbuz kesmeye zorlandığına dikkat çekti.

Muslu, "Sonuçta sette de, tiyatroda da olsa öyle ya da böyle bir işvereni var oyuncunun. Oyuncular yıllardır sosyal güvence sorunu ile karşı karşıya. Ne yazık ki devlet hala somut adımlar atmıyor. Oyuncular ya paralarını alamıyor ya da zamanında alamıyor." diyor.

MEVSİMLİK İŞÇİLER GİBİ

Uzun çalışma saatlerinin yarattığı sorunlara dikkat çeken Muslu, şöyle konuştu: "Oyuncuların bir fabrika işçisi gibi belli saatler arasında çalışma durumları yok. Mevsimlik işçi gibi çalışıyorlar. Diyelim ki bir diziye başlıyoruz. Normalde yurt dışında bunların önceden hazırlıkları yapılıyor, kaç bölüm çekileceği bildiriliyor. Ama bizim ülkemizde her alanda olduğu gibi gecekondu zihniyeti hakim olduğu için işler son gününde, son dakikada yetiştirilmeye çalışılıyor. Böyle olunca siz neye başladığınızı, ne kadar süreceğini bilemiyorsunuz.

REYTİNG KANUNU=ORMAN KANUNU

Bir reyting düzeni var. Biz ha reyting düzeni ha orman düzeni diyoruz. Çünkü, kural yok. Tek amaç reyting olunca orada insana özgü değerler altüst oluyor. Biz bunu somut olarak dizi sektöründe yaşıyoruz. Reyting olmadı pat diye dizi kaldırılıyor ve bir sürü insan işsiz kalıyor.

Türkiye'de çalışanların emeklilik için belli bir gün sayısını doldurması gerekiyor. Ama oyuncuların bu süreyi doldurması mümkün değil. Çünkü bir kısmı sigortasız, sigortalı olanların da uzun süreli çalışmak gibi durumları yok."

TAŞIN ALTINA ELLERİNİ KOYDULAR

Çalışma şartlarının düzeltilmesinden işe başlayacaklarını belirten Janset Paçal, "Herkesin insan gibi çalışabilmesini sağlamak için mücadele edeceğiz. Bunun için de sağlık, emeklilik, sigorta gibi birçok şey var. Biraz zor ama koyduk taşın altına elimizi bakalım" dedi.

SİNE-SEN KAPSAYAMADI

Oyuncuların sorunlarının çok uzun yıllardır devam ettiğini belirten Murat Muslu, bu sorunların çözümü için daha önce Sine-Sen içerisinde yer aldıklarını ancak sorunlar kapsamlı olduğu için çözüm bulamadıklarını söyledi. Muslu, "Ben Sine-Sen yönetim kurulu üyesiydim. İstediğimiz verimi orada bir türlü alamadık. İstediğimiz verimi alamayınca insan bir arayışa giriyor. Oyuncu dediğimiz zaman sadece sinema ve dizi oynamıyor, seslendirme de yapıyor tiyatroda da oynuyor, farklı alanlarda çalışması da söz konusu. O farklı alanların hepsinde dünyalar kadar sorunları var. Bu sorunların hepsinin Sine-Sen'in altında çözülmesi mümkün olmadı" dedi.

Oyuncular Sendikası'nın bu arayışın bir sonucu olduğunu belirten Muslu şöyle devam etti: "Aslında Oyuncular Sendikası Türkiye'de yıllardır konuşulan bir şey. Yasaların uygun olmadığını düşünüyorduk. Bizim ülkemizde yasalar o kadar çifte standartçı ki, senin yasalara uyman beklenirken öteki taraftan başka şeyler savunuyorlar. Sendikayı kurup daha sonra meşrulaşmış yapılar var. Önümüzde örnekler var. Bizim ülkemizde yasalar o kadar çifte standartçı ki, senin yasalara uyman beklenirken yönetici konumundakiler işlerine geldiği gibi kullanabiliyorlar yasaları. Sendikayı kurup daha sonra meşrulaşmış yapılar var. Önümüzde örnekler var. Öyleyse biz de facto olarak bu sendikayı kuralım dedik. Bu öyle bir sendika olmalı ki oyuncunun olduğu her yerde örgütlü olmalı. Sahnesinde, perdesinde, ekranında, mikrofonda... Böyle yola çıktık ama araştırmalarımızın sonucunda yasalar çerçevesinde dahi formüle edebildiğimizi gördük. Böylelikle bir şehir efsanesi sona erdi."

NELER İÇİN MÜCADELE EDECEKLER?

Türkiye'deki Sendikalar Kanunu'nun anti-demokratik ve 12 Eylül'ün mirası olduğuna dikkat çeken oyuncuların, öncelikli hedefleri arasında bu kanunun değiştirilmesi için mücadele var.

Oyuncular Sendikası'nı şu an işçi sendikası olarak kurulduklarını vurgulayan Muslu, ilerleyen dönemlerde meslek sendikasına dönüşmek istediklerini belirtti.

ÖZEL YASA TALEBİ

Murat Muslu, oyuncular için özel bir yasa çıkarılması için mücadele edeceklerini belirtti, "İsrail'de de bunu yapmışlar oyunculara özgü yasa çıkartılmış. Ülkemizde nasıl gazeteciler, avukatlara özgü yasalar varsa aynı şekilde yasa talebinde bulunacağız. Bir de İşsizlik Sigortası sorunu var. Ama yeterli değil ve hükümetler tarafından istismar ediliyor. Bu süreçte oyunculara özgü işsizlik sigortası ve işsizlik maaşını da gündemimize almak istiyoruz. Uzun süreli çalışanlar kategorisinde değiliz. Bir yandan da esnek çalışma kategorisinde yer alıyor oyuncular. O yüzden O yüzden Sendikalar Kanunu uzun süreli çalışmalar için belirlenmiş bir kanun oysa ki uzun süreli çalışanlar gibi atipik yada kısa süreli çalışanların da işsizlik fonundan yararlanmasının ve sendikalı olmasının yolu açılmalı" dedi.

İLGİ BÜYÜK

Sendikanın yeni kurulmasına rağmen ilginin büyük olduğuna dikkat çeken Paçal, herkesin canı yandığı için ellerinden gelen tüm desteği verdiklerini belirtti.

Paçal, merkezi İstanbul olan Oyuncular Sendikası için Bursa, Eskişehir, Ankara'da toplantılar düzenlediklerini, ilk aşamada temsilcilikler açacaklarını, üye sayısı arttıkça şubeleri kurmaya başlayacaklarını söyledi.

KADINLAR VE SENDİKA

Oyuncular Sendikası'nın tüzüğünde kadın oyuncuların karşılaştıkları sorunlara da yer veriliyor. Tüzükteki kadınlara özgü noktalardan ve sendikadaki kadın örgütlülüğünden söz eden Janset Paçal, "Herşeyi ince ince düşündük. Sendikada erkeklerden daha fazlayız. Geçici yönetim yüzde 60 kadından oluşuyor. Kadının elinin değdiği şey düzenli gider. Setlerde kadın oyuncularımızın özel durumları olduğu için, onları da tüzüğümüzde ayrıca belirtme ihtiyacı duyduk. Çocuklar için de tabi" dedi.

İLK 1 MAYIS'LARI

1 Mayıs'ta Taksim'de diğer işçi ve emekçilerle yan yana yürüyen oyunculara o günü de sorduk. Janset Paçal, "1 Mayıs süper geçti. 1 Mayıs'ı biz çocuk bayramı gibi kutladık. Çok güzeldi. Kimse kimseyi dürtmedi bile. Bir gün öncesinde bomba ihbar haberleri çıkardılar, ama bizim çok da umurumuzda olamadı. 1 Mayıs bizim işçi bayramımız, bütün dünyada kutlanıyor zaten. İçinde olmamamız gibi birşey söz konusu değildi. Gayet de güzel gittik yeni kurulmamıza rağmen henüz üyeliğini tamamlamayan oyuncular da katıldı. Ellerimizde 'Başrol dayanışmanın' lolipoplarıyla yürüdük. Diğer işçilerden de bize destek, ilgi büyüktü. Hemen bağırlarına bastılar. Biz onları eğlendirdik, onlar bizi eğlendirdi. Bize çok iyi geldi. Diğer 1 Mayıs'ların da aynı şenlikte geçmesini diliyoruz. Gölgelemezlerse başka ihsan istemiyoruz" şeklinde anlattı.

Murat Muslu ise, kendileri için sendikanın yeni kurulmuş olması ve ilk kez bu isimle alanda yer almalarının anlamının büyük olduğunu söyledi.

 

Kaynak:etha.com.tr/

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !