Kung Fu Panda

 

 

DreamWorks Animation’un en yeni animasyon harikası “Kung Fu Panda”nın seslendirme kadrosuna katılan dev yıldızların sayısı her geçen gün artıyor. Çifte Oscar ödüllü dev aktör Dustin Hoffman, uluslararası yıldız Jackie Chan, ödüllü aktör Ian McShane’in başını çektiği yıldızlar ordusuna en son olarak Jack Black, Lucy Liu ve “Girl Interrupted” adlı filmle Oscar ödülü kazanan Angelina Jolie’nin de katıldığı bildirildi.

2008 yılında gösterime girecek olan filmde, Barış Vadisi’ndeki hayvanların en tembeli olan Po adlı panda ayısının beklenmedik bir anda zoraki kahramana/kurtarıcıya dönüşmesinin çarpıcı öyküsü anlatılıyor.

Panda ayısı Po, antik Çin’deki Barış Vadisi’nde ucuz bir restoranda garson olarak çalışmaktadır. Kung fu fanatiğidir ama vücudunun şekli son derece hantal ve biçimsiz olduğu için kung fu dövüş sanatını bir türlü en iyi şekilde sergileyemez. Po’nun en belirleyici özelliklerinden birisi de, antik Çin’deki hayvanların en tembeli olmasıdır.

 

 

Bu arada Barış Vadisi’nin kapısına birbirinden güçlü düşmanlar dayanmıştır. Eski bir efsaneye göre günün birinde bir kahraman doğacak ve halkına (vadi sakinlerine) mutlak kurtuluşu ve huzuru armağan edecektir. Ancak vadi sakinlerinin umutla beklediği Seçilmiş Kişi’de olması gereken işareti, vadideki en tanınmış savunma sanatları ustaları bile bedenlerinde taşımamaktadır. Vadinin en tembel, en üşengeç hayvanı olarak üne kavuşan Panda ayısı Po günün birinde bir yarışmaya katılınca vaad edilen kurtarıcının taşıması gereken işareti vücudunda taşıdığı fark edilir. Bu durum karşısında herkes çok şaşırır. Gereken/beklenen işareti bu uyuşuk panda ayısının taşıdığını gören dövüş sanatı ustaları ise tam bir şok geçirir. Ancak çok fazla zaman kaybetmeden, ne yapıp edip, bu kibar ve tembel Panda ayısını bir kung fu savaşçısına/ustasına dönüştürmekten başka çareleri de yoktur.

 

 

Yönetmenliğini John Stevenson ile Mark Osborne’un üstlendiği “Kung Fu Panda”nın seslendirme kadrosunda rol dağılımı şöyle belirlendi.

• Parmağını oynatmaya bile üşenen tembel bir panda ayısı iken kung fu savaşçısına dönüştürülen Po karakterini Jack Black seslendirdi.
• Angelina Jolie ise, panda ayısı Po’ya kung fu dövüş sanatını öğreten kadın savunma sanatları ustası Tigress rolünde mikrofon arkasına geçti.
• Hatırlanacağı üzere Jack Black ve Angelina Jolie ikilisi daha önce “Shark Tale” adlı animasyon filminde yine birlikte çalışmışlardı.
• “Kung Fu Panda”nın yıldızlarından Dustin Hoffman, disiplinsiz Po’yu cesur bir savaşçıya dönüştürmek gibi imkansız ötesi bir görevi yerine getirmeye çalışan zavallı/talihsiz kung fu ustası Shifu rolünü üstlendi.
• Sahip olmadığı özellikleri Po’ya her gün anlatmakla görevli deneyimli kung fu savaşçısı Master Monkey’nin (Usta Maymun) seslendirmesini ise Jackie Chan yaptı.
• Çok güçlü bir kar leoparı olan ve Barış Vadisi’ni cehenneme çevirmeye niyetli yetenekli kung fu ustası kötü ruhlu Tai Lung’un seslendirmesini ise Ian McShane üstlendi.
• Panda ayısı Po’nun diğer öğretmeni olan ve genelde son derece kadınsı bir kişiliğe sahipken gerektiğinde içindeki kung fu savaşçısı ruhunu ortaya çıkartmasını çok iyi bilen Master Viper karakterini de Lucy Liu seslendirdi.

 Türkçe Seslendirenler :

Po: 
Okan Yalabık  (Jack Black)
Usta Shifu: Köksal Engür (Dustin Hoffman)
Usta Kaplan: Deniz Uğur (Angelina Jolie)
Usta Maymun: Murat Aydın ( Jackie Chan)
Usta Engerek : Deniz Çakır (Lucy Liu)
Usta Ugvey: Müşfik Kenter (Randall Duk Kim)
Po’nun Babası: Ahmet Eres (James Hong)
Kar Leoparı Tai Lung: Mazlum Kiper (Ian McShane)
Usta  Mantis: Kadir Çermik (Seth Rogen)
Usta Turna: Altan Erkekli (David Cross)
Zeng: Yiğit Özşener (Dan Fogler)
Komutan: Tarkan Koç (Michael Clarke Duncan)
Haydut Reisi: Bekir Çiçekdemir (Wayne Knight)

Seslendirme Stüdyosu: Vipsaş
Dublaj Yönetmenleri: Fatoş Ceylan ve Serdar Çakular
Ses Kayıt: Mert Subaşıoğlu
Türkçeye çeviren: Gülseren Taşdöğen


Şişman, tembel ve sevimli bir panda Kung Fu'ya merak salarsa ne olur? Sorunun cevabı bu hafta vizyona giren Kung Fu Panda'da... Animasyonlardan hoşlanan yetişkinler için filmin tek dezavantajı, sadece Türkçe dublajlı gösteriliyor olması.


Asıl kopyasında Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Jackie Chan, Lucy Liu gibi ünlülerin kahramanlara seslerini verdiği film, bizde yerli sanatçılarca seslendirilmiş: Başta panda Po'yu konuşan Okan Yalabık olmak üzere Köksal Engür, Deniz Uğur, Murat Aydın, vs. Aslında en azından teknik olarak, gayet başarılı bir seslendirme. Ama asıl seslerden izlemek istiyorsanız, mümkün değil. Esas seyirci olarak küçükler amaçlandığı için, seçim hakkı yok: Sadece Türkçe olarak izleyebileceksiniz.


ATİLLA DORSAY / SABAH


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !