http://www.rabarba.info/


Merhaba...

Her hayat kendi içinde ayrı bir senaryo barındırır ve herkes hayatı boyunca sayısız film, pek çok dizi ve haddinden fazla reklam izler, dinler. İzlediklerimiz görsel hafızamıza kazınır ve çoğu görüntüyü arkasındaki ses ile birlikte hatırlarız. Bir  düşünün filmlerin, dizilerin sessiz olduklarını! İşte bu duyduğumuz sesler ne kadar gözümüzle göremesek de tek başına bile insanı güldürür, ağlatır ya da düşündürür ama her koşulda etkiler. Peki zaman zaman oyunculuğu dahi tamamlayan bu sesler kimlere ait? Mütevazi ve sessiz sedasız bir tavrı olan bu muhteşem seslerin gerçek sahipleri kimler? 

Bu sorunun cevabı bizim için önemli... Çünkü insan psikolojisinde ses tonunun ya da bir cümledeki vurgunun ne kadar güçlü bir etkiye sahip olduğu tartışılmaz. Örneğin bir dublajdaki senkron tutsa dahi, sesler oyundaki karaktere oturmuyor ise film, sahte kalır. Hatta o derece ki, bu olumsuzluk yüzünden izlediğimiz dünyaya girememe olasılığımız son derece yüksektir ve bu durum ‘kötü film’e kadar gidebilir. Ya da bir reklam filminde ses o kadar önemlidir ki satın alma yönlendirisini o sese duyduğumuz güven ile sağlar...
 
Biz seslendirme ustalarını araştırdık ve bulduk, seslendirme stüdyolarına girdik, onları  izledik ve fotoğrafladık. Sevgi ve saygı duyduğumuz bu gizli kahramanlara kamera arkasında değil, önünde yer verdik.  Sonuç olarak, birbirinden farklı karakteristik özelliğe sahip çok özel sese ait portreden oluşan, 100 kişilik bir portföyümüz oldu. Projemiz halen devam ediyor ancak sona çok yaklaştık. 

Amacımız, bu portre serisini mümkün olduğunca çok mekanda sergilemek. Ardından, kahramanlarımızı bir kitapta toplayarak, kitap severlerle tanıştırmak. Hatta ses ve fotoğraf üzerine kurgulanmış bir web sitesini bu adreste açarak, onların kendi hikayelerine ve yaşamlarında önemsedikleri tüm detaylara yer vermek. Ve hatta kayda değer, komik, ilginç ya da farklı seslendirme hikayelerini bir belgesel projesi ile ölümsüzleştirmek...

Biz bu iş için zamanımızı ve emeğimizi keyifle ortaya koyduk. Bu projemizde bize destek olmak isterseniz info@rabarba.info adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgilerimizle...

Serdal GÜZEL & Deniz ÇAKIR

 

NTV'de sevgili Okan Bayülgen ile Sade Vatandaş programında yayınlanan söyleşimizi aşağıda izleyebilirsiniz.


izlemek için linki tıklayın

http://www.rabarba.info/Projemizde desteklerini esirgemeyen aşağıda listeli dostlarımıza yürekten teşekkürler...

Ayhan KAHYA (Yönetmen, İmaj Seslendirme Stüdyoları)
Aziz ACAR (Yönetmen, NTV Seslendirme Stüdyoları)
Berrin GÜZEL (prP Multimedya)
Canan ÖZENEN (Tasarım)
Didem ATLIHAN / Fatoş (Yönetmen, Vipsaş Seslendirme Stüdyoları)
Kerem KOBANBAY (Yönetmen, Ak'la Kara Seslendirme Stüdyoları)
Nurcan GÜZEL / Münir Karataş (Mor Film)

Not: Alfabetik sırayla...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !