Birleşik Oyuncular Meslek Grubu (BİROY)   
Türkiye'de oyuncuların haklarının evrensel düzeyde anayasal haklarla korunmasını sağlamak amacıyla T.C Kültür Bakanlığının'da desteğiyle bir grup oyuncu ''BİRLEŞİK OYUNCULAR''isminde bir fedarasyon kurarak bütün oyuncuların haklarını korumak amacıyla çalışmalara başlamış bulunmaktadır.Sizde kendi haklarınız için bize destek olmanızı bekliyoruz.


BİRLEŞİK OYUNCULAR FEDARASYONU GEÇİCİ YÖNETİM KURULU

ERKAN CAN
ALİ SÜRMELİ
NEJAT İŞLER
HATİCE ASLAN
OLGUN ŞİMŞEK
GÜVEN KIRAÇ
JANSET
ULVİ ALACA KAPTAN
YUSUF SEZGİN


29.Ocak tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle kurulmuştur.Türkiyenin tüm oyuncuları ve aday adayları bile bu oluşuma resmi üye olabilir..1.n.cüzdan sureti.1 ikametgah ve 4 resim gerekmektedir...

Oyuncuların uzaydaki haklarını bile aldılar!

Zafer Algöz, telif haklarının korunması konusunda mücadele vermeye hazırlanan oluşuma sağcı, solcu, alaylı, mektepli tüm oyuncuları davet ediyor.

Kısa bir süre önce Birleşik Oyuncular Meslek Grubu (BİROY) adı altında biraraya gelen sinema oyuncuları, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a da gitmiş ve telif hakları ile mücadele etmek konusunda destek almışlardı.Oyuncu Zafer Algöz ve Janset, NTV'de Okan Bayülgen'in 'Sade Vatandaş' programına konuk oldular ve bu konuda tüm oyunculara çağrıda bulundular.

Müzisyenlerin kısmen telif hakları konusundaki mücadeleleri ve başarılarını örnek gösteren Zafer Algöz, sinemada telif haklarıyla ilgili çalışmaların olmayışına dikkat çekerek "Bu konuda hiç bir girişim yapılmamış. Hep şundan şikayet edilmiş; mevcut hükümetler bizim bu şekilde olmamızı engelliyorlar. Önümüzde yasal zorluklar çıkarıyorlar diye. Oysa bu kez öyle bir şey yok. Başka Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay olmak üzere. Bize çok destek verdi ve yüreklendirdi. Türkiye'de bu insanları yapan insanları bir çatı altında toplayın dedi" açıklamasını yaptı.

HANGİ DERNEĞE ÜYE OLDUĞUNUZ ÖNEMLİ DEĞİL

Devlet desteğini de arkalarına alan oyuncuları aynı çatı altında toplamanın zorluklarına değinen Zafer Algöz, sinema ve tiyatro oyuncularının farklı farklı dernekler ve oluşumlarda yer almalarına vurgu yaparak "Sinema sektöründe bir sürü oluşum var. Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği var, Sinema Oyuncuları Derneği, Kültür Sen, TOBAV vs. bir sürü oluşum var. Oysa hepimiz aynı gemide seyahat ediyoruz. İnsanların bu şekilde parçalanmasında 'O kim, ben o kişiyle aynı meslek birliği çatısı altına girmem' diyorlar" şeklinde konuştu.
Algöz, adam gibi kuvvetli bir meslek birliği oluşamaması nedeniyle telif hakları konusunda hiç bir adım atılamadığına vurgu yaptı ve "Artık böyle olmayacak. Mevcut hükümet bize engel çıkarıyor diye bir şey de yok. Çünkü burada sayın Bakan'ın verdiği destek var ve bu destekle yürümemiz gerek artık" dedi.

YEŞİLÇAM'IN BÜYÜKLERİYLE DE GÖRÜŞECEĞİZ

Zafer Algöz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ile de görüştüklerini ve kadronun tamamının BİROY'a üye olacakları teminatını verdiğini belirtti. Şehir Tiyatroları'ndan da aynı desteği aldıklarını ifade eden Zafer Algöz, "Bundan sonra görüşmelerimiz devam edecek. Öncelikle Yeşilçam'ın büyükleriyle görüşmemiz lazım. Yaptığımız bu oluşumun hangi amaca hizmet ettiğini, Fatma Girik, Türkan Şoray, Filiz Akın, Tarık Akan, Kadir İnanır vs. anlatmamız gerek" dedi.
Türk sinemasına hizmet eden tüm Yeşilçamcılar'ın, hatta hayatını kaybetmiş olanların geride kalan ailelerinin dahi teliflerden yararlanabilmesi gerektiğinin altını çizen Zafer Algöz, şu anda çok zor durumda olanlara da büyük bir imkan tanınmış olacağını belirtti.

YABANCI OYUNCULAR BU DURUMA ŞAŞIRIYOR

Antalya Film Festivali'ne gelen yabancı oyuncuların, Türkiye'deki potansiyele rağmen hala oyuncuların haklarını savunacak bir meslek birliğinin olmayışına şaşırdıklarını belirten Zafer Algöz, "Nasıl olur da oyuncuları muhatap alacak bir sendika ya da meslek birliği yok diyorlar. Böylesine sineması, oyuncuları, yönetmenleri olan bir ülkede, onların haklarını koruyacak bir damarın olmamasına inanamıyorlar" dedi.

YAPIMCI OYUNCUNUN TÜM HAKKINI ALIYOR

Okan Bayülgen ise sinema ve dizi projelerinde yapımcıların oyuncuya sunduğu anlaşmada işin tüm haklarını satın aldığına dikkat çekerek "Mesela bir dizi çekiliyor. Daha sonra bu dizi yurtdışına, Arap ülkelerine satılıyor ya da tekrar tekrar oynuyor. Tabi herkes elindeki malı satmak derdinde. Adama zar zor kabul ettiriyorsun zaten dizinin ya da programın tekrar yayınlanmasını... Ancak, kanal yönetimine diklenen bir yapımcı tekrar gösteriminden para alabilir" dedi.

PANA FİLM'DEN BÜYÜK DESTEK

Yapımcıların oyuncularla anlaşarak haklarını satın almasını eleştiren Zafer Algöz, BİROY oluşumu ile ilgili olarak konuştuğu Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı Pana Film'den destek aldığını belirtti. Algöz, "Raci Şaşmaz, Pana Film adına 'Son derece doğru bir yol. Sonuna kadar arkanızdayım. Bu meslek birliği kurulduğunda, Pana Film'deki bütün oyuncuların üye olmalarını bizzat ben temin edeceğim' dedi. Yapımcıların da bize destek vermeleri lazım" diyerek bütün haklarının yapımcı tarafından ellerinden alınmalarına tepki gösterdi. Algöz, sözleşmelerdeki bir maddeye dikkat çekerek yeryüzünün dışında uzaydaki haklarının bile satın alındığına vurgu yaptı. Zafer Algöz, aldıkları desteklerle yurtdışından telif hakları konusunda bazı uzman kişilerin geleceğini ve oyuncuların da katılacağı bazı seminerler düzenleyeceklerini ifade etti.

SAĞCISI SOLCUSU, ALAYLISI MEKTEPLİSİ TÜM OYUNCULARA ÇAĞRI

Zafer Algöz, isteyen oyuncunun bağlı bulunduğu dernekte kalmaya devam edip aynı zamanda da BİROY'a üye olabileceğinin altını çizdi ve "Bütün bu sektörde çalışmış olan herkese, alaylı, mektepli, yeşilçamcı, alaylı, mektepli herkesi bu meslek birliğine destek vermeye çağırıyoruz" diye konuştu.Zafer Algöz, aldıkları desteklerle yurtdışından telif hakları konusunda bazı uzman kişilerin geleceğini ve oyuncuların da katılacağı bazı seminerler düzenleyeceklerini ifade etti.

SENDİKA KELİMESİNDEN İNSANLAR KORKUYOR

Oyuncuların aynı birlik altında toplanmasının, filmlerin ya da dizilerin yurtdışına satılması durumununda oyuncuya büyük faydalar sağlayacağını belirten Janset, "Oyuncuların çoğu yapımcılarla tek başına kaldığı için bir şey söyleyemiyorlar. Eskiden süregelen sendika adına yapılacak hareketler politik bir enerjiyle yapıldığı için şu andaki jenerasyon sendika kelimesinden korkuyor. Biz yeni jenerasyon bağırarak çağırarak değil, bize yakışır şekilde, medeni, konuşarak, hakkımız hukukumuz neyse avukatlar eşliğinde yapacağız. Gerçekten insan gibi yaşamak istiyoruz. 36 saat diye bir çalışma saati yok öyle bir şey! O pisliğin içinde, o şartların içinde bir de oyuncunun o performansı verebilmesini beklemek mucize" diye konuştu.


Televizyon Gazetesi


___________________

Türkiye Sinema, Televizyon ve Tiyatrosunun Değerli Oyuncuları!

Telif haklarımız için BİRLEŞİK OYUNCULAR MESLEK BİRLİĞİ kurulma aşamasında,
çalışma şartlarımızı iyileştirmek için SİNE-SEN yaklaşık 4 aydır
çalışmalar yapmaktadır.Olan haklarımızdan haberimiz yok, neler yapabileceğimizi bilmiyoruz.

Haberdar olmak ve çözümleri öğrenmek için hepinizi toplanmaya çağırıyoruz.
Lütfen bütün oyuncu arkadaşlarımıza haber veriniz.

Yer: İTÜ Maçka salonu tarih: 16 mart 2009 pazartesi günü saat 15.00'da
Bilgi için: Sine-sen Gazeteci Erol Dernek Sokak Sinema Evi Kat:2
Beyoğlu İstanbul info@sinesen.com www.sinesen.com 
Tel: 0212 244 16 07 Fax: 0212 249 58 31


Murat MusluDuyuru :

Meslek Birliğimiz BİROY’un kurucu üye sayısı ,Kültür Bakanlığı’nın isteği üzerine 273’e çıkarılmıştır. Resmi kuruluş için kurucu üye sayısının tamamlanması gerekmektedir.23-30 Mart tarihleri arasında Sinema-Televizyon alanlarında en az ‘’bir’’ eserde rol almış oyuncu arkadaşlarımızın formlara imza atması gerekmektedir. İmzalar için Atlas Pasajı’nın üst katında bulunan ‘’ÇASOD’’ derneğine saat: 12:00-17:00 arası başvurmanız gerekmektedir.
Saygılarımızla…

BİROY YÖNETİM KURULUTelif hakkı TRT komisyonunda görüşülecek

Özellikle ekrandaki tekrar yayınlarından doğan telif haklarının korunmasına ilişkin olarak sinema oyuncuları ve TRT yöneticilerinden oluşan bir komisyon oluşturuldu. Komisyonda amatör tiyatrolara yapılacak yardım da görüşülecek


 Sinemaya emek verenlerin özellikle televizyon ekranlarındaki tekrar yayınlardan doğan telif haklarını elde edebilmeleri amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sinema sektörünün temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon oluşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Birleşik Oyuncular Meslek Grubu (BİROY) adlı oluşumun çatısı altında bir araya gelmek üzere çalışmalar yapan sanatçılar ile sektör temsilcilerinin geçtiğimiz aylarda kendisini ziyaret ettiklerini anımsattı.

Sanatçıların kabulde sorunlarını aktardıklarını ve telif hakları konusunda yaptıkları çalışmayla ilgili proje sunduklarını anlatan Günay, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün de proje üzerinde çalıştığını kaydetti.

Telif haklarının toplu olarak elde edilebilen, toplandıktan sonra da ilgililere dağıtılabilen bir yöntemle kullanılabildiğini belirten Günay, şöyle konuştu:
"Bunu müzik meslek grupları yapabildi. Yapımcılar, yorumcular, eser sahipleri, kendi örgütlerini kurdular ve haklarını elde etme konusunda bir mesafe kat ettiler. Fakat öteki sanat dallarında biraz daha geriden bir takip süreci yaşanıyor. Şimdi sinema alanında da böyle bir girişim var.

Oyuncular, bir meslek örgütü kurdular, biz de elimizden geldiği kadar yol gösterip onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Oyuncular, yapımcılar, yönetmenler, bu meslek birliklerini oluşturdukları zaman sinema eserlerinin çoğaltılması konusunda doğacak haklarını almaları daha da kolaylaşacak. Biz de bunu destekliyoruz."

-KOMİSYONDA TRT DE YER ALDI-

Alınan bilgiye göre, aralarında Zafer Algöz, Erkan Can, Nejat İşler, Ali Sürmeli, Güven Kıraç, Ragıp Savaş, Olgun Şimşek ve Hatice Aslan gibi ünlü sanatçıların da bulunduğu BİROY temsilcilerinin ziyaretinin ardından televizyon ekranlarında tekrar yayınlardan doğan telif haklarının elde edilebilmesi amacıyla Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından bir çalışma başlatıldı.

Dizi film ve sinema filmi tekrarlarından ortaya çıkan telif haklarıyla ilgili çalışmaya destek veren TRT yöneticileri de bu konuda sinema meslek birliklerinin temsilcileriyle bir toplantı yaptı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema sektörü temsilcileri tarafından konuyu değerlendirmek üzere komisyon oluşturuldu. TRT temsilcilerinin de yer aldığı bu komisyon, "yayınlardan doğan bu hakların takibinin nasıl yapılabileceğini, ortalama değerlerin ne olabileceğini ve mekanizmanın nasıl işleyeceğini" değerlendiren bir çalışma gerçekleştirecek.

Bu çalışmanın sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, hazırlanacak raporu sinema sektörü temsilcileri ile bu konuda telif hakkı ödemeye sıcak bakan TRT’ye bildirecek.

Sanatçılar ile sinema sektörü temsilcileri, televizyonlarda ilk gösterimlerin ardından dizi ya da sinema filmlerinin tekrar ekrana gelmesinden doğan bütün yayınlarda yapımcı, senarist ve oyunculara telif hakkı ödenmesi talebinde bulunmuştu.

BURCU BİLGİN – BARIŞKAN ÜNAL / RADİKAL


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !